Màiri talks about the excavation

I was invited to join this excavation by Anu and immediately leapt at the chance to experience archaeology in Estonia – not quite realising what I was agreeing to.  I’ve certainly enjoyed my time here, although I wasn’t quite ready for everything.  The discovery that mosquitos and horseflies will go through three layers of bug spray is certainly something that won’t leave me in a hurry.  On the same note, finding out after a week that I’m actually allergic to the things will be a cherished memory for years to come.  Other surprises include the far more relaxed attitude to excavation that Liz discussed the other day (I think it’ll take me a while to get used to wearing shoes again whilst on site) and the wild abandon with which people get naked here.

Outside of excavating, I think the most fun has been finding out about the different culture and (very) different language.  Estonian is a ridiculous language to try and learn by the way, even the most basic words.  I feel I should take this opportunity to apologise to everyone who had to listen to me butchering the language (you poor people).  My favourite discovery has definitely been the swings – in the UK swings are for one or two people at a time, sitting down and doing relatively little except swinging.  The great big swings you stand and swing together on are so much better!  Especially when accompanied with songs.

Basically, I’d just really like to come back again.  That’s what I’m getting at here.  Although if someone could get rid of the mosquitos first that’d be pretty awesome.

 

Kui Anu mind Eestisse kaevamistele kutsus, haarasin võimalusest kohe kinni, kuigi ei teadnud veel täpselt, millega end seon. Kahtlemata olen nautinud kogu siin viibitud aega; mitmed asjad siin tulid siiski mulle üllatusena. Avastus, et sääsed ja parmud on valmis mind hammustama ka läbi kolme putukatõrjevahendi kihi, ei lähe kindlasti kiiresti meelest. Samuti jääb mulle meele ka see, et olen ilmselt nende hammustuste vastu allergiline.Üllatuste sekka kuulub ka mõnus vaba atmosfäär, millest Liz varasemalt rääkis (ma arvan, et mul läheb veel mõnda aega, et taas harjuda  objektil jalanõude kandmisega) ja see, et inimesed koorivad end probleemideta alasti nii sauna kui ka ujuma minnes.

Kaevamiste kõrval on kindlasti olnud põnevaim tutvuda kultuuri ja seni kuuldutest niivõrd erineva keelega. Eesti keelt on hirmnaljakas ja keeruline õppida, isegi kõige lihtsamaid sõnu. Siinkohal on mul tunne, et peaksin vabandama nende ees, kes on kuulnud selle keele väändumist. Minu kindel lemmikavastus on kahtlemata külakiik – Suurbritannias on kiiged maksimaalselt kahe inimese jaoks ja kiige peal ei tehta eriti midagi muud peale kiikumise enda. Siin on aga suured kiiged, kus saab peal seista ning eriti tore on siis, kui ka lauldakse.

Põhimõtteliselt, mulle meeldiks siia väga tagasi tulla. Kuigi, keegi võiks sääskedest lahti saada.

IMGP2760

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s